امروز جمعه ۳۰ مهر سال ۱۳۹۵ ساعت : ۲۰:۰۸ ب.ظ

تاریخچه

بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره):

(من امیدوارم که شما  آقایان و سایرین کمک کنید تا این دانشگاه که  به پیشنهاد آقای هاشمی تاسیس گردید و پیشنهاد خوبی است فعالیتش زیاد گردیده و توسعه یابد)

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا… خامنه ای:

(دانشگاه آزاد اسلامی یک امید برای سیل مشتاقان تحصیلات عالی در سراسر کشور است.)

آیت ا… هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

(دانشگاه آزاد اسلامی راهي است كه هيچ طالب علمي مجبور نيست دست از تحصيل بكشد.)

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی

 روز ۳۱ ارديبهشت ماه سال ۱۳۶۱ آيت ا… هاشمي رفسنجاني در خطبه نماز جمعه تهران براي اولين بار ازطرحي به نام دانشگاه آزاد اسلامي سخن گفت . در حقيقت سخنان ايشان ، نتايج رايزني هايي بود كه او و دكتر عبدا… جاسبي براي راه اندازي دانشگاه ازاد اسلامي انجام داداه بودند .

دكتر جاسبي مي گويد : « جناب آقاي هاشمي رفسنجاني ، اساسنامه اين دانشگاه و طرح آن را خدمت حضرت امام رضوان ا… تعالي عرض كردند و حضرت امام در حقيقت با تأئيد و كمك ۱۰ ميليون ريالي خود ، پايه اوليه و اصلي اين دانشگاه را پي ريزي كردند … بزرگترين حمايتي را كه همواره اين دانشگاه داشته ، اين است كه شروع كارش چه از نظر مادي و چه از نظر معنوي با دست مبارك امام (ره) بوده است .»

در آذر ماه همان سال اساسنامه دانشگاه نوشته شد كه بر اساس آن دانشگاه مؤسسه عام المنفعه اي معرفي گريد كه همه هزينه هاي آن صرف امور مربوط به دانشگاه مي شود . ۳ ماه بعد روز چهارم اسفند ماه سال ۱۳۶۱ در گوشه اي از روزنامه رسمي ايران آگهي به چشم مي خورد كه موجوديت دانشگاه آزاد اسلامي را اعلام مي داشت.

اين دانشگاه از جمله دستاوردهاي ماندگار انقلاب اسلامي مي باشد كه با هدف ارتقاي سطح دانش و فرهنگ جامعه ، تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز كشور ، ايجاد زمينه مناسب براي فعاليت همه جانبه مردم در امر گسترش و اعتلاي دانش و پژوهش كه در اردیبهشت ماه سال۱۳۶۱با حمایت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران پا به عرصه وجود گذاشت.

ساختار دانشگاه آزاد اسلامي به گونه اي است كه اداره آن به صورت فدراتيو صورت خواهد گرفت بطوري كه به سمت تشكيل هيات امناي استاني در حال حركت مي باشد و تاكنون هيات هاي امناي استاني در ۳۱استان كشور تصويب و تعدادي از جلسات آنها نيز تشكيل شده است و همچنين توسعه مركز فناوري هاي پيشرفته دانشگاه آزاد اسلامي و ايجاد مركز استاني علوم و فنون پيشرفته (CAST) در واحد هاي علوم و تحقيقات استاني را در راستاي توسعه روز افزون علوم و فن آوري هاي پيشرفته و ارائه كمك  و خدمات حمايتي لازم به پژوهشگران استاني و ملي را گسترش داده است .

اين دانشگاه درطول ۲۹سالفعالیت ارزنده خویش در عرصه های علمی،آموزشی و فناوری حدود ۰۰۰،۰۰۰، ۴ فارغ التحصیل را مقاطع مختلف آموزش عالی تربیت و راهی بازار کار و فعالیتهای اجتماعی نمود. این دانشگاه در حال حاضر حدود   ۱،۷۰۰،۰۰۰  دانشجو،بيش از  ۳۰،۰۰۰  عضو هیات علمی و ۳۵٫۰۰۰ پرسنل در سراسر کشور دارد. این تعداد افراد در بيش از ۴۴۰  واحد دانشگاهی و مراكز آموزشي فعال اعم از شعب واحد علوم و تحقيقات ، در فضایی متجاوز از ۲۰ میلیون مترمربع مشغول به تحصیل یا کار می باشند.

در حال حاضر این مجتمع عظیم آموزش عالی در حوزه سازمان سما دارای ۶۱۷ مدرسه با حدود ۵۳،۰۰۰دانش‌آموزدر سطح كشور و تربيت دانشجو در ۱۲۴ آموزشكده فني و حرفه اي در مقطع كارداني  مي باشد .

در زمينه درماني اين دانشگاه در ۲۴ مجتمع بیمارستانی مشغول خدمات‌‌رسانی به مردممی باشند  و نيز توانسته موافقت اصولي راه اندازي ۱۰بيمارستان جديد در۱۰شهر با ظرفيت ۹۶۸تخت بيمارستاني اخذ نمايد.

اين دانشگاه در نظر دارد در راستای قرار گیری در جایگاه دانشگاههای نسل سوم و با ماموریت کارآفرینی، همراه با اهداف چشم انداز  ایران ۱۴۰۴با استخدام و جذب هیات علمی تا  ۱۰۵۰۰۰نفر و راه اندازی قریب به ۲۵۰مرکز تحقیقاتی ، رشد و پارک علم و فناوری در مناطق دانشگاهی در زمره یکی از بهترین دانشگاههای جهان قرار گیرد .

یکی از مهم‌ترین افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی، نقش چشمگیر این دانشگاه در فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور و جهان است. امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و ارتباطات فراوان این دانشگاه با مراکز علمی جهان موجب شده است که تحقیقات دست اولی در شاخه‌های مختلف علمی در این دانشگاه صورت گیرد. همچنین حضور فعال اعضای هیات علمی و دانشجویان در سمینارها، نشست‌ها و مسابقات علمی و ورزشی مختلفی که در سراسر جهان برگزار می‌گردد، که توانسته بيش از ۱۲۰۰ مدال جهانی کسب نماید.

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد مغان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد مغان در یک نگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد  در ارديبهشت ماه سال ۱۳۷۹ هجری شمسی با هدف بالا بردن و ارتقاء سطح علمی منطقه بخصوص شهرستان     پارس آباد مغان در زمینه های مختلف تعلیم و تربیت نیروهای متخصص و متعهد جهت رفع نیازهای علمی و فنی جامعه با تأسیس يك رشته مديريت بازرگاني در مقطع کارشناسی و ۱۲۰ دانشجو توسط عده ای اهالی دانش دوست و خیر وارد جرگه مقدس تعلیمات عالیه شد.

از آن سال تاکنون این واحد دانشگاهی توانسته است به پیشرفت های چشمگیری در عرصه های مختلف علمی نایل آید. از نظر کیفیت و کمیت فضای آموزشی و ارتقای سطح علمی بادانشگاههاي بزرگ قابل مقایسه است به طوری که امتياز این واحد با رشد چشمگير از ۱۶۶ به ۷۶۹ ارتقاء پیدا کرده است.

در طی این مدت با احداث ساختمان پنج طبقه آموزشي با زيربناي ۵۴۰۰ متر مربع  شامل ۳۶ كلاس درسي ، ۶ سايت كامپيوتري مجهز جهت بهره مندي اساتيد و دانشجويان ، نمازخانه ، كتابخانه و ساختمان كارگاه ها و آزمايشگاههاي مدرن ، مطابق با استانداردهاي جهاني با زيربناي ۱۲۰۰ متر مربع داراي ۷ كارگاه و ۳ آزمايشگاه مجهز كه در سال ۱۳۸۷ به بهره برداري رسيد، افزايش هيأت علمي ، ارائه مقالات متعدد علمي در محافل داخلي و خارجي در كشورهاي يونان ، چين ، كره جنوبي ، كانادا، اسپانيا و…، طرح های موفق پژوهشی، دستاوردهای بزرگ فرهنگی ودانشجویی، تشکیل تشكل دانشجويي و کانون های متعدد دانشجویی، گوشه اي از عملكرد اين واحد دانشگاهي است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد مغان هم اکنون دارای ۲۱ رشته در مقطع کاردانی و ۲۷ رشته در مقطع کارشناسی مي باشد. این واحد دانشگاهی دارای ۶۳ عضو هیات علمی تمام وقت، ۷۰ استاد مدعو، ۲۲۰۰ نفر دانشجو، بیش از ۶۰۰۰ فارغ التحصیل، ۱۰هزار مترمربع بنای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، ورزشی و رفاهی آماده یا در حال ساخت، ۱۵۰ هزار مترمربع فضای عمومی، آموزشکده فنی و حرفه ای سما با ۱۳ رشته تحصیلی و ۴۹۲ دانشجو و هنرستان  غیر انتفاعی سما با ۲۰۰ هنرجو و مركزآموزشي تحت پوشش اصلاندوز با ۱۴ رشته تحصيلي و نزديك به ۴۰۰ دانشجو نیز است .

از ديگر عملكرد اين واحد تشكيل ، فعاليت و عضو گيري باشگاه پژوهشگران جوان و درخشش آنان در سطح منطقه و كشور ، كانون   فارغ التحصيلان ، كانون هلال احمر جوانان ، انجمن علمي برق، كامپيوتر، مديريت بازرگاني، دفترمركز تخصصي مشاوره با بهره گيري از مشاورين ارشد در مقاطع فوق ليسانس و دكترا ، راه اندازی و افتتاح بسیج اساتید و بسیج کارکنان واحد ، برگزاري همايش ها و سمينارهاي متعدد علمي پژوهشي و فرهنگي، راه اندازي سرويس اينترنت ، راه¬اندازی سیستم آموزش و حسابداری تحت وب سایت با امکانات انتخاب واحد دانشجو از طریق اینترنت ،  طراحی و برنامه نویسی وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد مغان بصورت هوشمند با (سرویس دهی مختلف برای دانشجویان) در محیط برنامه نویسی Asp.Net  به آدرس www.iaupmogan.ac.ir  ،  سيستم  پرداخت شهريه الكترونيكي ، طراحی و ساخت ربات حمال ، طراحی و ساخت ربات فوتبالیست آزمایشی با سیستم سه چرخ و قابل حرکت بر تمامی جهات، طراحی و ساخت ربات مسیریاب، طراحی و برنامه¬نویسی سیستم تولید کننده کارت اینترنت ، راه¬اندازی سیستم اتوماسیون تغذیه و سلف و سرویس در مرکز سلف دانشگاه، طراحی و پیاده¬سازی شبکه کامپیوتری ساختمان جدید آموزشی با ۱۲۰ دستگاه کامپیوتر، ساخت ماشین اتوود مجهز به تایمر الکترونیکی (جهت استفاده در آزمایشگاه فیزیک) ، راه اندازي سلف سرويس مجزا براي خواهران و برادران با سيستم اتوماسيون كارت تغذيه و خوابگاه دانشجويي خواهران ، در حوزه تربيت بدني اين واحد دانشگاهي با داشتن ۱۴ تيم ورزشي و كسب مقامهاي جهاني، كشوري، منطقه اي بين واحدهاي كوچك و متوسط منطقه ۲ دانشگاه آزاد اسلامي در سالهاي ۸۶ و۸۷ رتبه اول عملكرد ورزشي را كسب نموده است. از افتخارات اخير اين واحد كسب عنوان ارزشمند دومي در مسابقات بين المللي ربوكاپ ۲۰۰۹ ايران – قزوين در دو رشته روبات مين ياب دستي و خودكار با حضور كشورهايي از جمله آلمان ، سوئد، هلند، مكزيك و برزيل ، انتخاب پژوهشگر نمونه استان از اين واحد دانشگاهي ، چاپ و انتشار كتاب توسط اساتيد واحد ،  کسب مقام سومی اختراعات ژنو در کشور سوئیس توسط مدرسین واحد ، کسب مقام اول در طرح ژلهای ضد نفوذ روی بتن در ژنو سوئیس ، چندين اختراع دانشجويان واحد با عنوان هاي دستگاه كنترل دماي محيط گلخانه براي پرورش گلهاي زينتي ثبت شده، اندازه گيري دما بصورت شبكه اي با استفاده از پروتكل c 12 ، اندازه گيري ولتاژ جريان و توان بصورت شبكه با استفاده از پروتكل c12 ، ولت متر و آمپر متر با قابليت ذخيره سازي صدپارامتر با حفظ اطلاعات در نبود برق در اداره ثبت اختراعات را مي توان نام برد.

خلاصه عملکرد دانشگاه در مرداد ماه ۹۴

تعداد رشته  : ۶۱ رشته – کاردانی پیوسته : ۱۲ رشته – کاردانی ناپیوسته : ۱۳ رشته کارشناسی پیوسته : ۱۴ رشته – کارشناسی ناپیوسته : ۱۸ رشته – کارشناسی ارشد : ۴ رشته

( ۲ رشته کارشناسی ناپیوسته و ۷ رشته کارشناسی ارشد نیز در شرف تصویب و تحصیل از مهرماه می باشد)

 • افزایش امتیاز واحد ۷۶۸/۵۱ . ( در دوسال گذشته از ۴۲/۶۰۳  به ۵۱/۷۶۸ )
 • تعداد طرح های پژوهشی واحد ۸۸ طرح
 • تعداد مقالات چاپ شده در مجلات داخلی و خارجی ۳۶۶ مورد می باشد (تعداد ۱۴۴ مقاله در مجلات ISI  می باشد)
 • تعداد مقالات ارائه شده در کنفرانس های داخلی و خارجی ۳۵۹ مورد می باشد .
 • تعداد اعزام اساتید واحد جهت شرکت در سمینارهای خارجی ۲۱ مورد می باشد .
 • تعدا کتابهای واحد در حال حاضر ۲۰۹۴۳ جلد و با ۱۲۴۹۱ عنوان می باشد .
 • تعداد کتابهای چاپ شده واحد توسط اساتید ۳۹ کتاب می باشد .
 • تعدا اختراع به نام این واحد دانشگاهی ۶ مورد است .
 • تعداد شرکت در مسابقات علمی داخلی و کسب مقام ۴ مورد .
 • تعداد اعضای باشگاه پژوهشگران جوان ۴۸ نفر می باشد .
 • تعداد بازدید و اردوهای علمی دانشجویان ۷۰ مورد .
 • تعداد سایت های کامپیوتری ، آزمایشگاه و کارگاه این واحد ۳۵ مورد .
 • کسب رتبه اول در سطح دانشگاههای آزاد اسلامی کشور بین واحدهای متوسط۱۳۹۳
 • کسب رتبه اول و دوم مسابقات روبوکاپ بین المللی
 • کسب مدال طلای مسابقات اختراعات دانشجویان(ژاپن،کرواسی و …)
 • ایجاد سیستم وایرلس (اینترنت بی سیم) در دانشگاه
 • تجهیز سیستمهای رایانه به تعداد ۱۲۰ دستگاه
 • تعداد انجمن علمی فعال واحد ۵ انجمن
 • اعزام دانشجویان به اردوهای فرهنگی ، زیارتی ، علمی و تفریحی
 • تشکیل کمیته های مختلف دانشجویی به منظور بررسی مشکلات دانشجویان
 • در اختیار قراردادن سالن های ورزشی به تعداد ۴ سالن
 • تشکیل تیمهای ورزشی ( ۱۰ تیم برادران، ۷ تیم خواهران )
 • تشکیل مرکز مشاوره دانشجوئی و ارائه مشاوره به دانشجویان
 • برگزاری کارگاههای آموزشی وعلمی همچون ازدواج دانشجویی
 • اعزام دانشجویان به حج عمره و اردوهای زیارتی (مشهد مقدس ، قم و جمکران …
 • رشته های واحد:

رشته‌های مقطع کار‌شناسی ارشد:  مهندسی کشاورزی – زراعت ، مدیریت دولتی ، زبان و ادبیات فارسی ، روانشناسی بالینی

رشته‌های مقطع کار‌شناسی پیوسته: مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی کشاورزی – علوم دامی، مهندسی کشاورزی – آب، مهندسی عمران، مهندسی عمران – آب، زبان و ادبیات فارسی، روان‌شناسی، حسابداری – حسابرسی، حسابداری – دولتی، حسابداری – مالیاتی، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی و مهندسی برق – قدرت

رشته‌های مقطع کار‌شناسی ناپیوسته : مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو ، مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی، تربیت بدنی و علوم ورزشی ، تربیت دبیر تربیت بدنی و علوم ورزشی، علمی و کاربردی تولید و بهره برداری از گیاهان داروئی و معطر، مهندسی تکنولوژی الکترونیک، مهندسی تکنولوژی برق – قدرت، مهندسی تکنولوژی ساختمان، مهندسی اجرایی عمران، علمی و کاربردی معماری، مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیو‌تر، آموزش دینی و عربی، مهندسی آبیاری، مدیریت بازرگانی، علمی و کاربردی حسابداری، تربیت معلم زبان و ادبیات فارسی، مهندسی تکنولوژی عمران -سد و شبکه، مهندسی تکنولوژی سخت افزار کامپیو‌تر

رشته‌های مقطع کاردانی پیوسته : علمی کاربردی حسابداری، الکتروتکنیک – برق صنعتی، مکانیک خودرو، معماری، کامپیو‌تر، ساختمان – کارهای عمومی ساختمان، گرافیک، تاسیسات تهویه مطبوع، مربی بهداشت مدارس، امور زراعی و باغی – تکنولوژی تولیدات باغی، امور زراعی و باغی – تکنولوژی تولیدات زراعی

رشته‌های مقطع کاردانی ناپیوسته: کاردان فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان، نرم افزار کامپیو‌تر، کاردان فنی برق – الکترونیک، ریاضی، آبیاری، تربیت بدنی مربیگری، تربیت بدنی مدیریت، نقاشی، امور بانکی، ماشینهای کشاورزی – مکانیزاسیون.

ارسال شده در تاریخ : جمعه ۱۸ اردیبهشت   سال : ۱۳۹۴             ساعت : ۲۰:۰۸ ب.ظ             توسط : مدیریت سایت             بازدید : 2032 بازدید
رضاخانی تبدیل html به وردپرس